Tek lastik Değişimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülkemiz de dünyada bir çok araç kullanıcısı gerek yolların durumu gerekse ekonomik sebeplerle tek lastik değiştirme durumuyla karşılaşmıştır.Bir çok insan bu durumu görmezden gelip, herhangi bir tehlike arz etmeyeceğini düşünüp, olayın ciddiyetini anlamak istememektedirler.

Basite indirgeme

Bu durumu basite indirmegemek istersek, normal bir havada şort ve kaban giyip vücudumuzun nasıl davrandığını görmemizde fayda var. Aracı burda vücut olarak düşünürsek, şort ve kaban kombinasyonu için farklı yerlerde farklı tepkiler verecektir.

 

Farklı marka, desen ve diş derinliğine olan lastik kullanılırsa ne olabilir?

Tek bir lastiğin yarılması, patlaması ve ya kullanılamaz hale gelmesi durumunda ve yedek lastiklerin hali hazırdaki lastiklerden farklı olması durumunda, malesef farklı marka ve desen kullanmak zorunda kalıyoruz ama bu durum bazı sıkıntılara yol açabilmektedir.

Dengesiz sürüş

Aynı ebat bile olsa farklı markalar arasında mutlaka küçükte olsa ölçü farklı olacaktır.Ayrı mühendislik, farklı kalıplar ve marka özelliklerini düşündüğümüzde bunun standardını aynı marka lastik alarak sağlayabiliriz. Şehir trafiğinde ve sakin kullanımda bu hissedilmese de otoban ve şehirler arası uzun yollarda, araçta titreşmelere ve sağa-sola çekmelere sebebp olmaktadır.Vşraj dönüşlerinde desen farkından dolayı her şekilde kontrolsüzlük olacaktır.

Ani frenlemede kontrolsüzlük

Her lastik ve marka, gerek desen gerek kaliteden dolayı farklı tepkimelere ve karaktere sahiptir.Tek lastiğin farklı olarak kullanılmasında, fren mesafesinde farklılıklar meydana gelebilir. Normal şartlarda 30 metre fren mesafesi olan bir araç, yanlış tek lastik kullanımı yüzünden 35 metre fren mesafesine sahip olabilir. Lastikler arası dengesizlik fren mesafesinin uzamasına neden olacaktir. Özellikle virajlarda yapılan frenlemeler tehlikeli olabilir.

Yağışlı havalarda kızaklama

Aquaplannig dediğimiz suda kızaklama olayı, araçlar suda hareket etmesi ve ya su birikintilerine girdiğinde lastiklerin su üzerinde kayması olayıdır.
Lastik ile yol arasında sudan bir etken olması sonucu gerçekleşen durum sürücüler için lastiklerinin ne kadar iyi durumda olup olmadığı ile alakalıdır. Tek lastiğin farklı olması sonucu, diğer dört lastiği etkileyeceği için, diğerlerinin de dengesini bozacaktır. Normal şartlarda suda kızaklaması sayesinde sıkıntı yaşamayacak olan araç, tek bir lastik yüzünden suda kızaklama performansı düşecektir ve aracın savrulmasına sebep olabilecektir.

ABS ve ESP sistemlerinde performans sorunu

ABS ve ESP sistemleri , elektronik ve bilgisayar kontrolü ile gerçekleştiği için aracın herhangi bir savrulma ve kayma durumunda devreye girip önlemeye çalışırlar. Farklı tek lastik kullanımı sonucunda bilgisayar sistemleri, durumu yanlış algılayıp, performans sıkıntısı yaratabilirler. Üç lastiğin verdiği tepkiyi tek lastiğe uygulamayacak olan sistemler, müdahele konusunda farklı tepkiler vereceklerdir ve istenilen performansı sunamayacaklardir.

Tek lastik kullanmak gerekirse ne yapmak gerekir?

Tek lastik kullanımında belirttiğimiz nedenlerden ötürü bazı yapmamız gereken durumlar bulunmaktadır.
⦁ Lastikler yeni durumda ise, aynı marka ve aynı desende yenisinin alınması
⦁ Lastikler eskimişse,aynı aşınmaya sahip temiz bir aynı marka ve desende çıkma lastik bakılması
⦁ Aynı lastikten bulunamazsa, ön ve arka akslardaki lastikler aynı olacak şekilde yeni lastik alınması
⦁ Önler A marka, arkalar B marka
⦁ Lastiklerin aynı özelliklerde olması gereklidir. Örneğin önler yaz mevsimi lastiğiyse arkalar performans lastiği olmamalıdır.
⦁ Tek lastik kullanımına göre güvenli olsa da 4 lastiğin aynı olmasına göre güvensizdir.

Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde lastik alırken arabahaber.info olarak uyarmak istediğimiz bazı noktalardan biri ise lastiklerinizin üretiminin güncel olup olmadığıdır. Bir çok durumda piyasada bulunamayan lastiklerden dolayı dört lastik değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. Unutmayn ki tek lastik değişimi önemli olup, önemli sonuçlara sahip olan bir durumdur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*