Yeni 2018 Volvo XC60

Volvo, markanın küresel en çok satan markası olan öncülünün başarısı ile daha büyük, daha güvenli ve daha teknolojik açıdan gelişmiş, yeniden tasarlanmış XC60 üzerinde çalışıyor. Volvo’nun orta ölçekli araç hattının başkan yardımcısı Karl-Johan Ekman, XC60 ‘ın Salı günü düzenlenecek olan Cenevre Otomobil Fuarı’nd,basına yaptığı açıklamada, “Bunu yapmak umuttu ve gerçekleştirdik. ” dedi. XC60, Volvo CEO’su Hakan Samuelsson’un 2017 yılında küresel satışlarda dördüncü kez üst üste rekor seviyeye çıkarmayı planladığını belirtti. ” Biz şu an çok iddialı bir moddayız ve şirketi bir üst seviyeye taşımak istiyoruz. Bu araba için yüksek beklentilere sahibiz’


Samuelsson Cenevre programının arifesinde gazetecilere verdiği demeçte. “Bu araba gelecekteki büyüme planımızın ve kârlılığımız için çok önemli bir unsur.” İsveç otomobil üreticisi, dünya çapındaki hacmi 2020 yılına kadar 800.000 araçta artırmayı ve operasyonel kar marjını geçen yıl yüzde 6.1’den yüzde 8’e çıkarmayı hedefliyor. Volvo’nun Avrupa’daki ve ABD’deki en çok satan modeli XC60, 2016’daki 534.332 otomobil satışının yüzde 30’unu oluşturuyor. “Yeni neslin mevcut jenerasyonun başarısını sürdürmesi veya XC90’ın iyi sonuçlarını premium SUV segmenti, “JATO analisti Felipe Munoz açılış öncesinde şunları söyledi. “Tahminlerimiz önümüzdeki yıl Avrupa’nın en kaliteli orta sınıf SUV segmentinde liderlik yapacağını gösteriyor.

YENİ VOLVCO XC60 ın yeni iç görüntüleri

XC60 ,talebi karşılamak için Volvo ikinci nesil modeli SUV yüksekliğini 55 mm (1658 mm) düşürürken 44 mm daha uzun (4688 mm) 108 mm daha geniş (1999 mm) hale getirdi. Volvo’nun XC60’yı sınıfının en büyük modeli haline getirdiğini söylediği değişikliklere rağmen, SUV’un ağırlığı, güç aktarım organına bağlı olarak 20 kg daha hafif veya önceki modelin ağırlığından 20 kg daha ağır. Bu, alüminyum ve sıcak şekillendirilmiş bor çeliği gibi hafif materyallerin yaygın kullanımı ile sağlandı. SUV’un yerden yüksekliği 230 mm’den 216 mm’ye düşürüldü ancak Volvo, yeni rakamın sınıfın en iyisi olduğunu söyledi. Volvo, ikinci nesil XC60’ı sürücüye otomatik direksiyon yardımı veya olası çarpışmaları önlemeye yardımcı olan yeni güvenlik teknolojisi ile de donattı. Yeni gelişmiş sürücü yardım özelliklerinden her ikiside XC60’da standarttır. Birincisi, otomatik frenleme, başka bir araç, yaya veya büyük hayvanlarla çarpışmayı durdurmazken SUV City Safety sisteminin 50 ila 100 km / saat hızında direksiyon yardımını içerecek şekilde yükseltilmesidir.

 

İkincisi ise, yaklaşmakta olan şeritte 60 ila 140 km / saat arasındaki hızlarda araçlarla çarpışmayı önleyen Oncoming Lane Mitigation adlı yeni bir sistem. Sistem şeritte sürüklenen bir sürücüyü uyararak ve yaklaşmakta olan herhangi bir aracın yolundan sürücüyü otomatik olarak yönlendirerek çalışır. İsteğe bağlı üçüncü bir güvenlik teknolojisi, Kör Nokta Bilgi Sistemi olarak bilinir. Bir sürücüyü kör noktada olan bir aracın varlığına uyarıda bulunmanın yanı sıra, sistem otomobilin kendi şeridine geri dönmesi ve tehlikeden uzak durması için yükseltilmiştir.Volvo güvenlik merkezinin genel müdürü Malin Ekholm, bir açıklama yaparak “Bu üç yeni özellik tamamen özerk otomobillere yönelik çalışmalarımızda açık adımlar gösteriyor” dedi. “Yeni XC60’ın özellikleri, 90 serisi büyük otomobillerimizde sunduğumuz güvenlik teknolojisinin tüm avantajlarına sahip ” Bu özellikler arasında, sürücünün yola çıkmasını önleyen ve böyle bir kazanın kaçınılmaz olması durumunda sürücüyü koruyan bir sistem bulunmaktadır Volvo’nun opsiyonel yarı özerk sürücü destek ve kolaylık sistemi olan Pilot Assist, aracınızı bir trafik sıkışıklığıyla yönlendirip frene bağlayabilmenin yanı sıra karayolu sürüş sırasında aracın kontrolüne yardımcı olmaktadır.

 

Olsson Volvo’nun yeni XC60 modelini oluştururken yaptığı bir başka hedefin SUV’yi daha kullanıcı dostu hale getirmek olduğunu söyledi. Bunu yapmanın bir yolu, XC60 dokunmatik ekrandaki yazı tipi boyutunu arttırmak için bir başka yol da, isteğe bağlı bir özellik ekleyerek bagajın yüklenmesi ve boşaltılmasını kolaylaştırmak için SUV’nin arkasını 50 mm’ye düşürmeyi mümkün kıldı. SUV’un üretimi önümüzdeki ay başlıyor.

Nisan ayı ortasında İsveç’in Torslanda kentindeki Volvo fabrikasında başlıyor ve yaz sonunda bayilere ulaşıyor olacak. Volvo, Haziran ortasında ABD’de XC60 siparişlerini almaya başlayacak. Orta Çin’in Chengdu kentindeki Volvo fabrikası, sonbaharda SUV üretimine başlayacak ve gelecek yılın başlarında satışlar başlayacak. SUV, Volvo’nun 60 serisi ailenizin, ödüllü XC90 SUV artı S90 sedan ve V90 / V90 Cross Country istasyonu vagonlarını destekleyen otomobilin ölçeklenebilir ürün mimarisini kullanan ilk modeli olacaktır. Ekman, 50’li yıllarında zengin, iyi kurulmuş tüketicileri hedef alan XC90’dan farklı olarak, Avrupa’da 40 ila 45 yaşları arasında, Çin’de ise 30 ila 35 yaş arasındaki başarılı, yükselen profesyonelleri hedef alıyor. Çoğu müşteriye XC60’ın tek otomobili olacağını da sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*