Yeni Ford Fiesta ST2018

Yeni Ford Fiesta ST sıcak kapağı Cenevre’de yeni 1.5 litrelik üç silindirli turbo motordan geliyor.

Ford, supermini’nin yakında çıkacak olan yedinci nesil versiyonunu temel alan yeni bir Fiesta ST sıcak kapağını açıkladı. Yeni ST aile üyeleri, firmanın 2017 Cenevre Motor Fuarı’ndaki başlığını taşıyor. En büyük haber, yeni bir motor konfigürasyonuna geçiş. Mevcut arabada kullanılan 1.6 litrelik dört silindirli turbo, yerine hafif, alüminyum 1.5 litrelik üç silindirli turbo çıkıyor. Yeni motor 197bhp üretiyor. Bu, Fiesta ST‘nin standart çıkışında 17 bg olup, ancak ‘aşırı yüklenme’ rakamına eşittir. Tork, 240Nm’den 290Nm’ye yükseliyor ve Ford, yeni Fiesta ST’nin mevcut üretim modelinden iki onda daha hızlı ve ST200 ile paralel olarak 6.7 saniyede 0-62mph’ye kadar çatlayabildiğini iddia ediyor. 140mph hızın üzerinde bir üst hız muhtemel görünüyor

Doğal olarak, küçültülmüş motor, giden dört silindirden daha temiz ve daha verimli olacak. Ford, yeni modelin 138g / km’den 114g / km’ye düşeceği için CO2 emisyonlarını düşünüyor ve silindir de-activation teknolojisi ile birlikte yakıt ekonomisi de gelişmektedir. Geçen sene Auto Express’e konuşan Ford‘un binek otomobil başkanı Darren Palmer, yeni motoru “umut verici” olarak nitelendiren üç silindirli bir ST modelinin geleceğini açıkladı.

Bu harika bir motor –  turbo yükselirken bir sürü tork var” dedi. Bununla birlikte, geliştirme sürücüsü sadece kaputun altında olanlara odaklanmayacak. Palmer’a göre, Belçika’daki Lommel marka tesisteki Avrupa geliştirme ekibi “otomobilin direksiyonuna takıntılı”. Bir Fiesta’nın nasıl olması gerektiğini tam olarak kullandıklarından emin olmak için kalibrasyonu ince ayarladılar “. Palmer, Ford’un en popüler superminislerden birinin olduğunu ve isim plakasının popülerliğini arttırmak istediğini bildiğini ve bu nedenle “yeni Fiesta ile zorlaştığını” söyledi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yedinci nesil Fiesta halen Ford’un global B-araba platformuna dayanıyor ancak kavramanın iyileştirilmesi için standart araç tarafından alınan ince ayarların yanı sıra yeni modelin daha geniş pisti olan ST’nin şasi Ford Performansı tarafından daha da ayarlanmış durumda.  Normal, Spor ve Parça değiştirme çekiş kontrolü, gaz kelebeği gibi üç seçilebilir sürüş modu ile birlikte geliyor.. Yeni Fiesta ST, lansmandan itibaren üç kapılı ve beş kapılı gövde çeşidiyle satışa sunulacak. Tasarım açısından ST-line triminde standart yeni Fiesta’ya yakından bakıyor ancak biraz daha agresif ön tampon ve ızgara, boyalı arka difüzör ve özel 18 inç alaşım jantlar var. Yeni bir renk seçeneği olan Likit Mavi‘ side mevcut.

Yeni kabinde Ford, eskiye oranla daha fazla kişiselleştirme seviyesi vaat ediyor. İç mekan stil paketleri mevcut olacak, alternatif kertenkele ve finişler, kokpite çevresindeki eşyalar üzerinde sunuluyor. Teknoloji açısından, yeni Sync 3 bilgi-eğlence sistemi, 8 inç boyutuna kadar dokunmatik ekranların yanında görünüyor. Otomobilin sıcak kapak resmi ile uyumlu olarak, tıknaz yan yastıklara sahip Recaro spor koltukları öne çıkıyor ve düz tabanlı bir spor direksiyonu bu kesmeyi gerçekleştiriyor. Araba 2017 Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk çıkışını yapmış olsa da, Ford yeni Fiesta ST‘yi 2018 yılının başına kadar piyasaya sürmeyecek.

Yeni Ford Fiesta ST2018” için 8 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*