Toyota, 1.16 milyon aracı geri çağırıyor

Toyota, potansiyel olarak hatalı hava yastığı nedeniyle Japonya, Çin, Avrupa ve diğer bölgelerde RAV4 SUV ve Corolla Axio sedan da dahil olmak üzere toplam 2.9 milyon araç geri çağırıyor.
Toyota, Okyanusya’da, Ortadoğu’da ve otomobilin küçük pazarlarında satılan yaklaşık 1.16 milyon araç için geri çağırmaların yapıldığını ve Japonya’da yaklaşık 750.000 aracın geri çağrıldığını söyledi. Avrupa için rakam vermedi. Şirket, Toyota’nın en büyük pazarı olan Kuzey Amerika’da satılan araçların son çağrıdan muaf tutulduğunu belirtti.


Toyota, en son yapılan geri çağrıların, Takata tarafından üretilen şişiricileri kullanan hava yastığının genel bir geri çağrılmasının parçası olduğunu belirtti. Söz konusu hava yastığı şişiricileri, sıcak şartlara uzun süre maruz kaldıktan sonra aşırı kuvvetle patlayabilen kimyasal bir bileşik kullanıyorlar. Subaru otomobil üreticisi Fuji Heavy Industries, Mitsubishi Motors ve kamyon üreticisi Hino Motors, Takata tarafından üretilen şişiriciler üzerinden Japon iç pazarda toplam 240.000 araç topladıklarını da hatırlattı.

 
En az 16 ölüm. Özellikle ABD’de patlayan Takata şişiricileri ile bağlantılı olarak, otomobil endüstrisinin en büyük küresel hatırlamasına yol açtı. Global nakliye yetkilileri, kimyasal bileşik olan amonyum nitrat içeren Takata şişiricilerinin bir kurutucu ajan kullanılmadığı takdirde güvensiz olduğunu ve pazardaki 100 milyonun tamamının geri çekilmesini emrediyorlar.

 
Takata şu anda geri çağırma ile ilgili masrafların karşılanmasına yardımcı olmak için mali sponsor arıyor. Geçtiğimiz ay, suçlu inflaatörleri üzerinde 1 milyar dolarlık bir uzlaşmanın parçası olarak ABD mahkemeleri tarafından suçundan suçlu bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*