Ford Otomotiv ve 3 Boyutlu Yazıcılar ile Üretim

Üç boyutlu (3D) baskı, dünyayı fırtınayla sarıyor, ancak düşündüğünüz kadar yeni değil. Katkılı üretim olarak da bilinen 3D ‘baskı’ 1984 yılında Natoya Belediye Endüstriyel Araştırma Enstitüsünde Hideo Kodama tarafından 1984 yılında patenti alınarak icat edildi. Süreç bugün piyasada ve sektörde sahip olduğumuz süreçten çok farklı iken, vücut parçaları, ayakkabılar, hatta silahlar için basılan pek çok uygulamayı gördük. Ancak, otomobil şirketleri artık gemide oluyor.

2014’te Koenigsegg One: 1’i duyurdu ve Urbee, 3D baskı teknolojisini kullanarak dünyanın ilk otomobilini kurmak için karoseri ve araba camlarını yazdırdı. Ford Motor , altı ayaklık arka  rüzgarlık gibi büyük araba parçalarını işleyebilen Stratasys Infinite Build 3D yazıcıyı kullanan ilk otomobil üreticisi olduğunu duyurdu. Yazıcı oda büyüklüğündedir ve geleneksel ev tabanlı 3D yazıcıdan çok daha hızlı çalışır, Muhabirler daha fazla bilgi edinmek için Michigan’daki ek üretim araştırması için Ford’un teknik lideri Ellen Lee ile görüştü.

 Tipik 3D yazıcınızdan farkınız nedir?

Ellen Lee: 3D baskıyı biliyorsanız, evde kullanmak için satın alabileceğiniz bu türlere çok benzer bir teknoloji kullanıyor. Bir çeşit sıcak tutkal tabancasına benzemekle birlikte, bir seferde bir katman malzeme yerleştirebilir ve 3D şekli oluşturabilirsiniz. Şimdi ‘yan yana uzun’ parçalar basmamıza izin vermek için tarafı açık. Bunu yapmanın yolu, daha yüksek ve daha yüksek yazdırma yerine, yatay olarak çıktı alıyor, böylece daha büyük bir uzunluğa erişebiliyoruz.
Bu her zaman sadece prototip oluşturmak mı yoksa sonuçta 3D baskı sayesinde imalat yönünde bir hareket olacak mı?

3 Boyutlu baskının, araçlar için üretim parçaları imalinde nasıl kullanılabileceğini anlamamız için uzun vadede bir gözümüz var. Bununla birlikte, bu hıza ulaşmanın, her yıl yüz binlerce araç ürettiğimiz için uzun bir yol olduğunu anlıyoruz. Doğru yönde atılmış bir adım, çünkü şu anda piyasada bulunan ticari teknolojilerden daha hızlı basabiliyoruz. Bu yaklaşık 10 kat daha hızlı, bu nedenle üretim için hala yeterince hızlı değil, fakat sadece prototiplemenin ötesine geçiyoruz.


Depolama ve parça toplama işlemlerinde maliyet tasarrufunda bir fırsat görüyor musunuz?

Örneğin binlerce tampon çubuğu dağıtım için bir yere koymak yerine, Ford Focus için birinin tampon barına ihtiyacı varsa, bir tane yazdırabilirsiniz.

Gerçekten alabileceği yer bu muydu?

Örneğin, yerel imalat yapmamız gereken durumlarda çok iyi. Uzak bir yerde üretim yapmak için beklemek zorunda kalmamak ve ardından parçaya ihtiyacı olan yere göndermekten vazgeçebiliriz. Bu nedenle, bir alet, kalıp veya form olmadan bir şey yapabilirsek, bunların hepsi daha verimli olurdu. Katma imkânı kullanmanın faydalarını gerçekten elde edebileceğimiz yer burasıdır. Değiştirme veya garanti parçaları için önerdiğiniz şey de iyi, çünkü genellikle, çok düşük hacimli bir görev türüdür. Ve bu alanlar uygun olduğunu anlamaları için keşfetmeye başladığımız alanlardır, ancak şimdi basılan parçaların performansının konvansiyonel olarak üretilen bir parçadan elde edeceğimiz performansa uygun olduğundan emin olmalıyız.


Modeller ilerledikçe ve eski modeller hakkında bu kadar endişe duymamak için bu 3D parça ve bileşenler kataloğunu oluşturmaya başlıyorsanız, bu uzun ömürlü bir perspektiften yardımcı olur mu?

Bu dosyaların tümünün fiziksel alanı kapladığı dijital imalat sektörüne doğru ilerlediğimizde daha yalın bir üretici olabiliyoruz. Bugün yaptıklarımızla ilerledikçe ve klasik otomobil haline geldiklerinde, yalnızca dijital parçalar kütüphanelerine giderek onarılıp bakımı kolaylaştırılacaktır.

Gelecekte ne yapmak istersiniz?

Uzun vadeli bir rüya, bir araca giden parçaları basabilmek için değil, tüm aracı özel olarak basabilmektir. Günümüzün üretim teknikleri yüksek hacimlerde üretmek açısından çok iyi, ancak düşünmeye başladığımızda araçlarımızı müşterilerimiz için nasıl d1aha verimli ve daha iyi hale getirebiliriz ve bu parçaları kendi işlevlerini yerine getirmek için nasıl tasarlayabileceğimizi düşünebiliriz Çünkü, sahip olduğumuz sınırlamaları etrafında dizayn etmeye çalışmak yerine. Sonra, araçlarımızdan daha verimli bir performans almaya başlayabiliriz. Katkı maddesi imalatının bize ne getirebileceğine bakarak yeni bir şekilde tasarım yapmaya başlamalıyız.

Ford Otomotiv ve 3 Boyutlu Yazıcılar ile Üretim” için 6 yorum

 • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 14:32
  Permalink

  3D yazıcılar iyiden iyiye hayatımızda yerini almaya devam ediyor. Ancak ben sağlamlığı konusunda pek de emin değilim. Sonuçta yekpare bir yapı ile üst üste konulan katmanlar yardımı ile oluşan bir nesnenin sağlamlığını kıyaslayamam. Ancak her ne olursa olsun yeni teknolojinin arabalara ulaşım araçlarımıza her zaman entegre olması gerektiğini düşünüyorum.

  Yanıtla
 • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 15:38
  Permalink

  3D yazıcılar artık günümüzde bir çok sektörde aktif olarak kullanılıyor. Otomotiv sektörü için geç bile kalındı diyebilirim. Hayal ediyorsun ve kısa bir süre içerisinde sana elle tutulur modeli çıkartıyor. Çok iyi teknoloji ama eminim otomotiv sektöründe daha değişik fikirler üretilecek .. Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.

  Yanıtla
 • 10 Nisan 2017 tarihinde, saat 17:21
  Permalink

  Vallahi ülke nereye gidiyor arkadaş. 3D ile fotoğraf çekme olayına da girmişler. Bildiğin istersem gidip fotoğraf çekebiliyorum, kendi boyutlarımda heykelim oluyor. Yazıda da denildiği gibi tek problem şu anda sadece hız meselesi. Hızı da çözdük mü tamamdır.

  Yanıtla
 • 11 Nisan 2017 tarihinde, saat 18:33
  Permalink

  Teknolojinin gelişimine en büyük örneklerden biri de tartışmasız bu! 3D yazıcıların günümüzde bu denli etkisini görüyoruz ki bir 10,20 sene sonrasını düşünemiyorum bile..

  Yanıtla
  • 11 Nisan 2017 tarihinde, saat 18:45
   Permalink

   Kuşkusuz ilk bakışta yedek parça piyasasına hızlı bir giriş yapılacak gibi duruyor.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*