Nokian Lastikleri, duymadığınız en iyi lastik üreticisi!

Kış lastiklerini pek kullanmıyorsanız  Nokian Lastikleri’ni hiç duymamış olabilirsiniz.

Nokian Lastikleri, Fin lastik üreticisidir ve kış lastiklerinin ortak bir donanımı olduğu pazarlarda, birinci sınıf bir üretici olarak kabul edilirler. Onların kışları ve tüm sezonları Michelin ve Continental’in rakibi gibi. Nokian’ın son derece yüksek performansı ve Lastik İncelemeleri ile ilgili mükemmel incelemeler, ve 2017’de Auto Zeitung tarafından test edildiğinde Bridgestone, Hankook, Avon, Vredestein ve Falken markalarını arkalarında bıraktı! Nokian Lastikleri, Finlandiya’nın kuzeyinde kış mevsiminini kanıtlayan zeminlere sahip olan “White Hell” diye adlandirdiği  ‘’ Beyaz Cehennem’’ pistine sahiptir ve kutup çemberi içindedir.

Beyaz Cehennem

White Hell, Ivalo’daki 700 hektarlık geniş kış testi tesisi için Nokian’ın eğlenceli ismi. 1980’lerin ortalarında inşa edilen White Hell, dünyadaki en çeşitli kış test ortamlarından biri olarak kabul edilir ve nedenini anlamak kolaydır. Görünüşte hiçbir yerde gizlenmiş, doğru noktada olduğunuzu bildiren yalnızca ominus görünümlü kapılarla, sunulan test parçalarının serisi muhteşem..

White Hell, en ağır kamyonları almaya yetecek kalınlığa sahip dondurulmuş göllerde bulunan 29 farklı test alanı yaratarak, 60 kilometre uzunluğundaki bakımlı parkurlara sahiptir. Esasen göreceğiniz en uzun kapalı buz pateni pisti, neredeyse 1 kilometre uzunluğundaki kontrollü buz test tesisi belki de daha etkileyicidir. Kısacası, üretici tarafından üretilen bu test seviyesiyle, kötü lastik yapmak neredeyse imkansızdır.

Lastikler

“Orta Avrupa” kışları için Nokian Lastikleri’nin üç önemli ürünü var. Nokian WR D4, küçük arabalarınıza VW Golf gibi sığacak şekilde tasarlanmış birinci sınıf bir kış lastiği. Nokian WR A4, daha büyük veya daha fazla spor otomobilleri için yüksek performanslı bir kış lastiğidir ve Nokian Weatherproof, Goodyear Vector 4Seasons Gen-2’yi sevenlere alternatif  sunan bir Nokian dört mevsim lastikleridir.

 

Ama ürün yelpazesi sadece kış ve tüm mevsimlik ürünler değil, Nokian Lastikleri de mükemmel yaz lastikleri yapıyor. Nokian eLine 2, AA tarafından derecelendirilmiş premium turne lastiği, iLine ve Line lastikleri orta Avrupa’da gezintiyi amaçlıyor ve Nokian zLine, Audi RS5 ve Porsche 911 gibi otomobiller için geliştirilen Nordic şirketlerinin maksimum performanslı yol lastiğidir.

Sürüş

 

Yaz, Avrupa kışları, kuzey kışları ve çivili bir lastiğin arasındaki farkı göstermek için Nokian Lastikleri, her bir lastik çeşidi takılı dört özdeş VW Golf’u olan donmuş bir gölde incelendi

Tahmin edilebileceği gibi, yaz lastiği frenleme hızına bile kalkmak için mücadele etti ve frenlere araba sürgüsünü kontrolsiz uyguladığınızda, ABS dört tekerleğin hepsini kontrol etme ihtiyacı duydu. Kış Nokian WR A4‘e geçtiğinde, araç hemen daha fazla kontrole sahipti, istenilen hıza hızlanıyordu ve yalnızca 40 km / s hızla fren yaparken yaz lastiğinden 8 metre daha kısa sürede duruyordu

 

Sıradaki, Nokian Hakkapeliitta R2, Kuzen Avrupa kış lastiğidir. Bu lastikler, yolların kar veya buzla kaplı olduğu, sezonun büyük bir yüzdesi için kaplandığı kuzey iklimleri için tasarlanmıştır, ancak çivileri kuru performansdaki azalmadan ötürü her iklimine uygun değilken , arabanın ne kadar farklı hissettiğini görmek ilginçtir. İvmenin ve frenlemenin altında sağlamlıkta sadece küçük bir adım vardı, ancak toplam durma mesafesi avrupanın kış lastiğinden 2 metre daha kısa idi.

 

Son olarak, Nokian Hakkapeliitta 9‘u çıkardı. Dinamik olarak bu lastik buz üzerinde inanılmazdı, saplamalar gerçekten yaptıkları farkı gösteriyor, otomobilin kuzey kış lastiğinden 4 metre daha kısa, orta Avrupa kış lastiğinden 6 metre daha kısa sürede durdurulması ve yaz lastiğinden tam 14 metre daha kısa. Çivili lastikler İngiltere ve Avrupa’nın çoğunluğu için tamamen uygunsuz olmasına rağmen, buz üzerinde inanılmaz derecede etkileyici olduklarını inkar etmek yok.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*